pirates

בית כנסת בספינת פיראטים

היהודים שגורשו מספרד רכשו ספינות והפכו לפיראטים • באישור של מדינות הם פשטו על האויב ושדדו זהב וחפצי ערך

על המצבה שבבית הקברות בג'מייקה, מעל הכיתוב המסורתי בשפה היהודית, ישנו ציור של גולגולת – סימן ההיכר של הפיראטים, עם הרטייה על העין ומקלות העץ, מה שחושף סיפור מרתק במיוחד. ישנם לא מעט סיפורים ואגדות על הפיראטים, והם נחשבים בפוקלור כרשעים וכגיבורים כאחד, הכל תלוי בסיפור הספציפי. אך מתברר שיש גם לנו פיראטים משלנו, ולעם היהודי הייתה נציגות בתחום הימי הנועז, והשנוי במחלוקת. עם זאת, השודדים היהודים עשו זאת ממניעים אידיאולוגים – הם תקפו ובזזו את הצי הספרדי וכרתו בריתות עם בעלי כוח אירופים נגד ספרד, כדי להבטיח את ביטחונם של האנוסים – היהודים שאולצו להתנצר אך שמרו על יהדותם וחיו בסתר.

בשנים שלאחר 1492, שנת גירוש ספרד, נושלו היהודים מרכושם ומבתיהם בשל אנטישמיות שבאה לידי ביטוי בין היתר בעינויי האינקוויזיציה. בתגובה החליטו חלקם לנקום באופן אקטיבי ותקיף, ולשם כך רכשו ספינות שנועדו לסייע למתנגדי ספרד. לספינות היו שמות תנכיים – שמואל הנביא, אסתר המלכה, מגן אברהם ועוד.

פר שפורסם לאחרונה חושף טפח מחיי השודדים היהודים. הוא מלא בתיאורים נועזים ובדמויות צבעוניות על שודדי הים והסוחרים היהודיים שכרתו בריתות עם הפיראטים. כך, ביצע הפיראט מוזס כהן את אחד ממעשי השוד הנועזים ביותר במאה ה-17 יחד עם האדמירל ההולנדי פייט היין. ב-1628 הם יצאו לשדוד ספינות אוצר ספרדיות שהיו בדרכן למולדת עם מתכות יקרות שנכרו בעולם החדש. הם שדדו מהם מטילי זהב וכסף ספרדיים שבימינו שווים כמיליארד דולר.
בניגוד לשודדי הים שביצעו את השוד בשביל הכסף, מטרת היהודים הייתה שונה. אדמירל היין רצה לנקום בספרדים על ארבעת השנים שבהם הוחזק כעבד על ספינה פיראטית, והיהודים הצטרפו לנקמה בשמחה. לא מעט מהשודדים הפכו לדמויות מפורסמות. הנרי מורגן הבריטי וג'ון לפאייט הקריבי היו מפורסמים במיוחד, וכן קפטן דייוויס, דוד אברבנאל בשמו העברי, שהיה נצר למשפחה הידועה. היהודי המפחיד ביותר היה סאלח סינן, "היהודי הגדול". הוא היה תושב סמירנה והשותף של הפיראטים האחים ברברוסה.
הרב דון שמואל פלאג'י נשלח על ידי השליט המרוקאי להולנד כדי לכרות ברית נגד האימפריה הספרדית. במשך שנים ארוכות הוא פעל יחד עם המוסלמים והשליט טרור על הציא הספרדי בים התיכון. שודד הים, שהיה רב, הקים בספינתו אפילו בית כנסת קטן. ב-1615 הוא נעצר בבריטניה, אבל שוחרר בהתערבות ההולנדים.

קולומבוס סייע למגורשים

ויש גם גילויים על מי שגילה את אמריקה. מתברר שכריסטופר קולומבוס המפורסם רכש אי קאריבי כדי שהיהודים שנרדפו וגורשו מספרד יבואו לגור שם ומנע את כניסת האינקוויזיציה לשם. הוא סיפק מקום מקלט ליהודים הספרדים שגורשו ונרדפו במולדתם ושגם הכניסה למדינות אחרות נאסרה עליהם והם נאלצו להתחזות לנוצרים "חדשים" מפורטוגל.
ג'מייקה הייתה באותו הזמן אי המקלט המרכזי של הפיראטים והמוצב הקדמי של בריטניה, שנתנה כתבי מינוי לתקוף את יריבתה – ספרד. מדינות רבות התירו באותה התקופה לפיראטים רישיונות כדי שיתקפו ספינות סחר של מדיות יריבות. ה"בוקאנירים" – פיראטים צרפתי, בריטים ופורטוגזים, יצאו מהאי לתקוף ספינות סחר ספרדיות.
קולמבוס סייע ליהודים שגורשו // צילום: מתוך ויקיפדיה
לאחר זמן מה הפכו ספינות היהודים לרשת מסחר בינלאומית עם תחנות ברחי אירופה. הם התבססו על קשרים משפחתיים ודתיים, מה שעורר את חמתם של האנטישמים, שטענו שצאצאי אלא שהרגו את ישו לוקחים להם את המסחר.
יהודים אלו לקחו חלק מרכזי במבצעים, באספקת מודיעין ובפיראטיות. רובם היו סוחרים שלפעמים מימנו חלק ממסעות השוד ולפעמים החזיקו בבעלותם ספינות פיראטים. כך למשל, במשך שנים שלטו האחים ברברוסה יחד עם שותפם היהודי בחופי הים התיכון. הם הגנו על מוצבי האימפריה בצפון אפריקה ובזזו כל ספינה ספרדית שנקרתה בדרכם.
שיתוף ב facebook
שתף
שיתוף ב whatsapp
שלח
שיתוף ב twitter
צייץ
שיתוף ב pinterest
PIN IT

תגובות

עוד בבלוג

כתבו לנו

ליצירת קשר בכל נושא, נא מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם:

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות